👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله بررسی جامع كمكهای اولیه

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله بررسی جامع كمكهای اولیه در 80 صفحه ورد قابل ویرایش

ردیف

موضوع

صفحه

1

باز كردن راه هوایی

2

دادن تنفس مصنوعی

3

ماساژ قلبی

4

خونریزی

5

اهداف كلی در خونریزی

6

اثرات خونریزی در بدن

7

انواع خونریزی

8

روشهای مهار خونریزی

9

مسمومیت ها

10

مسمومیت گوارشی

11

مسمومیت تنفسی

12

مسمومیت تماسی

13

گزش و گاز گرفتگی

14

سوختگی ها

15

سوختگی با آتش

16

سوختگی با مواد شیمیایی

17

سوختگی با جریان برق

18

سوختگی ناشی از شعله

19

صرع

20

شوك

21

غش

22

رعد و برق

23

سرمازدگی

24

گرمازدگی

25

یخ زدگی

26

مارگزیدگی

27

گزش حشرات

28

عقرب گزیدگی

29

انواع آسیبهای وارده به دستگاه اسكلتی

30

آسیب استخوان

31

معاینه دستگاه اسكلتی

32

كمكهای اولیه در آسیب های اسكلتی

33

غرق شدگی

34

دفاع اتمی

35

یك انفجار اتمی چه مشكلاتی را به وجود می آورد

36

مراحل گسترش انفجار اتمی

37

علائم بیماری های پرتو

38

درلحظه انفجار اتمی چه باید كرد

39

بعد از انفجار

40

بعد از كم شدن آلودگی یا خارج شدن از منطقه آلودگی چه باید كرد

41

چگونه یك جان پناه اتمی خانگی بسازیم

باز كردن راه هوایی Air way

اولین قدم بازكردن راه هوایی فرد است. در فرد بیهوش تمامی ماهیچه ها شل شده اند. عضلات زبان و گردن هم از این قاعده مستثنی نیستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق برگردد و راه هوایی را مسدود كند.

كف دست را روی پیشانی مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب برگردانید. همزمان با این كار دست دیگر را زیر چانه او قرارداده و به سمت بالا فشار دهید به طوریكه دندانهای فك بالا و پایین در مقابل هم قرار گیرند. در صورت انجام صحیح این مراحل شما موفق به بازكردن راه هوایی مصدوم خواهید شد.

مراقب باشید كه، دهان فرد را بیش از حد باز نشود در این صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هوای را

دادن تنفس مصنوعی Breathing

پس از باز كردن راه هوایی باید از وضعیت تنفس مصدوم آگاه باشید، ابتدا قفسه سینه فرد را برهنه كنید.

اگر صورت مصدوم كبود و رنگ بریده باشد.

نه جریان هوا از بینی و دهان فرد حس شود و نه صدایی كه نشانگر جریان هوا باشد به گوش برسد. قفسه سینه حركت نداشته باشد.

تنفس وی قطع شده است و باید تنفس مصنوعی را آغاز كند حتی اگر نتوانستید تشخیص دهید كه فرد مذكور تنفسی دارد یا نه نفس دارد یا نه نفس مصنوعی را آغاز كنید چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعی متوجه می شوید.

تكنیك دادن تنفس مصنوعی

سر را به عقب متمایل كنید به صورتیكه دهان كمی بازتر باشد ( نحوه باز كردن راه هوایی در مبحث قبل آمده است) با انگشتان دستی كه روی پیشانی مصدوم است سوراخهای بینی فرد را ببندید.

دهان فرد را روی دهان مصدوم بگذارید بطوریكه ، لبهای شما كاملا اطراف دهان او را بگیرد، با یك بازدم عمیق هوا را وارد دهان مصدوم كنید. همزمان از گوشه چشم خود به قفسه سینه فرد نگاه كنید و ببینید آیا با هنگامی كه درون مجاری هوایی او می دمید قفسه سینه بالا می رود یا نه؟

سه سینه فرد بالا می آید تنفس را قطع كنید و دهان خود را از دهان فرد دا كرده و بینی او را آزاد بگذارید و خودتان برای تنفس بعدی نفس بگیرید.

هنگام تنفس موثر سینه و شكم مصدوم بالا و پایین می آید، احیاگر حس می كند كه بادكنكی را پر می كند و پس ازدمیدن حجم معینی ، مقابل ورود هوای اضافه تر مقاومت احساس می كند. به تدریج رنگ پوست فرد از زردی و كبودی به صورتی تغییر می یابد.

ماساژ قلبی Circulation

پس از دادن یك یا دو تنفس مصنوعی در صورتیكه فرد تنفس خود را باز نیابد باید نبض فرد را كنترل كرد.

طریقه كنترل كردن نبض :

پس از آنكه تنفس مصنوعی تمام شد كف دست را از روی پیشانی فرد برندارید و دو انگشت دست دیگر را در وسط گردن بالای نای و حنجره روی برآمدگی جلوی گردن

(سیب آدم) بگذارید.

انگشتان خود را به آرامی به سمت پایین و كنار آن قسمت بلغزانید و سپس كمی فشار دهید. به مدت 5-10 ثانیه این كار را ادامه دهید تا مطمئن شوید كه نبض را حس می كنید یا نه؟

كنترل كردن نبض احتیاج به مهارت و دقت خاصی دارد شما نیز می توانید با تمرین كردن و شركت در كارگاههای عملی احیا تنفسی این مهارت را كسب نمایید.

اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعی با اندازه دوازده بار در دقیقه ادامه دهید.

اگر فرد نبض نداشت باید بی درنگ ماساژ قلبی را همراه با تنفس مصنوعی آغاز كنید، زیرا فرد دچار است قلبی شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذیری به مغز وی برسد.

برای دادن یك ماساژ قلبی موثر علاوه بر اینكه باید ماساژ را با تكنیك صحیح انجام داد لازم است كه وی را در وضعیت مناسبی بخوابانید.

بیمار را به پشت خوابانده، مطمئن شوید كه وی روی یك سطح سخت قرار گرفته است، اما اگر فرد در رختخواب با هر سطح نرم دیگری است وقت را تلف نكنید و فقط كافیست كه او را روی زمین بلغزانید یا اینكه یك تخته با هر شی و سخت را از بین پشت او و محلفه قرار دهید.

كنار مصدوم زانو بزنید.

آخرین حد دنده های او را با دو انگشت دستی كه بالای فرد نزدیكتر است بیایید انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانید تا یك فرورفتگی محل اتصال دنده های دو طرف برسید.

یك انگشت را در محل فرورفتگی بگذارید و انگشت دیگر را كنار آن قرار دهید و سپس ته دست دیگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهید بعد ته دست دوم را روی دست اولی بگذارید.

موقعیت بدن خود را طوری تنظیم كنید كه بازوها خم نشوند و نشانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند. به اندازه ای بر جناغ فرد فشار وارد كنید كه 4-5 سانتی متر پایین برود.

پس از انجام 15 عدد ماساژ پشت سر هم ( این 15 ماساژ در مدت 11 ثانیه خواهد بود ) دو عدد تنفس مصنوعی به فرد بدهید شما برای انجام این دو تنفس 4 ثانیه فرصت دارید. این سیكل باید چهار بار در دقیقه تكرار شود برای اینكه بتوانید نسبت 2: 15 را در هر دوره رعایت كنید بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگویید.

بعد از یك دقیقه وضعیت مصدوم را ارزیابی كنید.

اگر ضربان مداوم رگ گردن باز نگشته باشد دوباره احیای قلبی یدی را با دو تنفس و 15 ماساژ قلبی از سربگیرید. شما برای انجام این دو تنفس و 15 ماساژ ،15 ثانیه فرصت دارید.

این كار را برای مدت 3 دقیقه دیگر ادامه دهید.

اگردر این مدت تنفس منظم فرد بازگشت نیازی به تكرار احیای قلبی ریوی نیست بلكه باید مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنید.

كمك های اولیه :

1) اغلب وقتی كه فرد می افتد با شما وی را دراز می كنید حالش بهبود می یابد و اقدام دیگری لازم نیست. اگر مصدوم به حالت نشسته باشد بهتر است سر او را خم كرده و وسط دو زانویش بگذارید. ولی در مجموع وضیت دراز كش بهتر از نشسته است.

2) سر فرد را به عقب خم كنید تا زبان از مسیرهای هوایی خارج شود و همچنین سر را به یك طرف خم كنید تا مواد استفراغی آسپیره نشود ( وارد راه هوایی او نشود)

3) لباسهای مصدوم را شل كنید.

4) تا وقتی مریض به هوش نیامده چیزی را به او نخورانید.

5) روی سر وصورت مصدوم آب سرد بپاشید یا نیشگون بگیرید.

6) اگر بدن مصدوم سرد است او را در پتو بپیچید.

توجه : با وجود اینهك مسئله غش مسئله ساده ای است ولی می تواند نشانه بیماری مهم قلبی و یا غیره باشد . بنابراین توصیه كه فرد دچار غش به پزشك مراجعه نماید.

صاعقه و رد و برق

رعد و برق : حادثه ای زیبا ولی خطرناك

در برخی از فصول سال ( معمولاً اواخر زمستان و یا فصل بهار) اتفاق می افتد و در اثر برخورد توده های باردار ابر با یكدیگر و آزاد شدن مقادیر زیاد الكتریسیته ساكن موجود در این ابرها ایجاد می گردد. رعد و برق ، تخلیه الكتریكی است ه در اثر الكتریسیته ساكن بین دو ابر یا بین ابر و زمین ایجاد می شود.

رعایت نكته ایمنی در داخل ساختمان:

1- وقتی رعد و برق رخ می دهد، در منزل بمانید و بیرون نروید ، مگر آنكه لازم باشد.

2- به منظور جلوگیری از خطر آتش سوزی ناشی از صاعقه، یك برق گیر بر روی ساختمان های بلند نصب كنید.

3- از درها و پنجره ها، بخاری های دیواری، شوفاژ ها و یادیگر هادی های الكتریكی دور شوید.

4- دو شاخه و وسایل برقی مانند تلویزیون و رادیو را از برق بیرون بكشید.

5- دو شاخه تلفن را نیز بیرون بكشید و از كاركردن با تلفن خودداری كنید.

6- چراغ برق را برای داشتن روشنایی مناسب روشن نگاه دارید. بر خلاف عقیده ی عموم مردم این كار خطر برخورد صاعقه با منزل شما افزایش نخواهد داد.

7- پرده ها را بكشید و از ایستادن در نزدیكی پنجره ها خودداری كنید.

رعایت ایمنی در خارج از ساختمان:

1- از ایستادن در مناطق مرتفع، روی ساختمان های بلند، تپه ، كوه یا هر ناحیه ی مرتفع دیگر به شدت پرهیز كنید.

2- از تجهیزاتی كه هادی جریان الكتریسیته هستند استفاده نكنید و در صورت وقوع رعد و برق از آنها دوری كنید. مانند تراكتور، موتورسیكلت ، پل های فلزی و ..

3- از درختانی سیم های برق (خصوصاً‌كابل های فشار قوی برق) ، لوله ها با دیگر سازه های فلزی دور كنید.

از حفارهای فلزی، خطوط برق و تلفن دور شوید.

4- از پناه گرفتن زیر درختان پرهیز كنید. ( زیرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن، امكان آتش سوزی وجود دارد، لذا باید ازاین كار خودداری كنید.)

5- زیر سیم های برق هوایی، مخازن و شیشه ها پناه نگیرید، زیرا احتمال فروریختن و افتادن آنها وجود دارد.

6- در صورتیكه داخل قایق در حال شنا كردن هستید، به سرعت ازآب خارج شوید و بدن خود را خشك كنید.

7- در صورتی كه در اتومبیل هستید، ازدرختانی كه ممكن است روی آن بیفتد، دور شوید و سپس درجایی مناسب پارك كنید، و تا پایان خطر از وسیله نقلیه خود خارج نشوید. اما از دست زدن به قسمت های فلزی اتومبیل خودداری كنید.

8- اگر در جنگل هستید، به سرعت از آنجا خارج شوید یا در زیر درختان كوتاه پناه بگیرید.

با رعایت ایمنی امكان برخورد صاعقه با شما بسیار كم است و هیچ جای نگرانی نخواهد بود.

نكته : بدنی كه دچار صاعقه زدگی شده، حاوی الكتریسیته نیست و می توانند كمك های اولیه ی ضروری را برای وی انجام دهید بنابراین از دست زدن به بدن افراد صاعقه زده هراس نداشته باشید.

كمك های اولیه

بررسی علائم حیاتی مصدوم و در صورت نیاز عملیات احیای قلبی ریوی

مصدوم را به آرامش تشویق كنید.

مصدوم را سریعاً به بیمارستان منتقل كنید.

سرما زدگی

آسیبهای ناشی از سرما

توانایی بدن در مقابله با سرما بسیار كمتر از توان آن برای مقابله با گرما است و در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است. علاوه بر این عواملی است مثل خستگی، تغذیه نامناسب، سابقه بیماری( مرض قند بیماری قلبی- عروقی یا تنفسی، …) ، مصرف داروهای خاص( مثل داروهای فشار خون، واز همه مهمتر مصرف الكل) ، نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف دیگری نیز باعث مستعد شدن فرد به كاهش درجه ی حرارت بدن و آسیب ناشی از آن خواهد بود.

عدم ترك برای مدت طولانی ( مثل سربازان داخل سنگر) به علاوه ی سرد بودن هوا، رطوبت بالا ، وزیدن باد و خیس بودن لباس ها نیز باعث مستعد شدن فرد و بروز سریع تر و شدیدتر آسیب های ناشی از سرما خواهد شد.

؟؟ : در موارد آسیب های ناشی از سرما نیز پیشگیری بر درمان مقدم است و با رعایت اصول مقابله با سرما حتی در بدترین شرایط آب و هوایی نیز می توان از بروز آنها جلوگیری كرد.

نكته : از رطوبت هوا به همراه وزش باد باعث از دست رفتن درجه ی حرارت بدن می گردد. به ویژه هر چه سرعت باد بیشتر باشد، كاش درجه حرارت بدن سریع تر خواهد بود.وزش باد تند در یك آب وهای سرد و مرطوب به سرعت باعث كاهش درجه حرارت بدن فرد خواهد شد.

كاهش عمومی درجه حرارت بدن ( هیپوترمی یا افت دمای بدن)

در برخی شرایط مانند قرار گرفتن طولانی در معرض آب و هوای بسیار سرد و یا غوطه ور شدن در آب بسیار سرد، بدن توانایی تولید حرارت لازم برای مقابله با سرمای محیطی را ندارد و در نهایت دچار كاهش دمای عمومی بدن می گردد. به این حالت اصطلاحاً‌هیپوترمی گویند. در این حالت هیپوتالاموس مغز دچار بدكاری می شود و بدن قادر به كنترل دمای قسمت مركزی خود نیست و درجه حرارت حرارت مركزی بدن از 37 درجه به كمتر از 35 درجه سانتی گراد خواهد رسید. افراد سالخورده و ضعیف بخصوص اگر لاغر، خسته و گرسنه هم باشند مستعد هیپوترمی هستند.

علائم و نشانه ی این افراد عبارت است از :

1- ابتدا بدن آنها دچار لرز می شود.

2- پوست سرد و خشك می شود.

3- نبض كند می گردد.

4- تعداد تنفس بیمار كمتر از حالت طبیعی می شود.

5- درجه حرارت بدن به 35 درجه یا كمتر می رسد.

6- خواب آلودگی ظاهر می شود كه ممكن است به كما منجر شود.

7- ممكن است ایست قلبی رخ دهد.

سایر علائم عبارتند از :

پوست سرد: یكی از علائمی كه دلالت بر افت دمای بدن و بروز حالت هیپوترمی درد ( به ویژه سرد بودن پوست شكم )

لرز : از واكنش های دفاعی بدن برای گرم كردن خود است و بدن بطور خودكار سعی می كند تا با افزایش كار عضلات حرارت بیشتری تولید كند و دمای قسمت مركزی خود را ثابت نگه دارد، اما با پیشرفت آسیب و كاهش بیشتر دمای بدن، این واكنش دفاعی نیز مختل می شود.

گیج و منگ شدن مصدوم و از دست دادن قدرت قضاوت وتصمیم گیری و از دست دادن هماهنگی حركات و فعالیتهای بدنی (؟؟: مصرف الكل باعث تشدید این حالت می گردد)

اشكال در تكلم و صحبت كردن و همچنین سفتی و انقباض عضلانی از دیگر علائم هیپوترمی می باشد.

مسمومیتهای تزریقی

عقرب گزیدگی

عقربها (Scorpion) وابسته به عنكبوتیان هستند، در دنیا گونه های متعددی عقرب وجود دارد كه تنها تعدادی محدود برای انسان خطرناك هستند ، عقرب بیشتر در آب هوای گرم و شب ها فعال هستند و به این علت رعایت نكات ایمنی در مورد جلوگیری از عقرب گزیدگی به خصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریكی هوا اهمیت دارد( مثل پوشیدن جوراب، شلوار و كفش مناسب ، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشیدن وغیره)

سم یكنوع عقرب به نام سنتروروئید اسكالیچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شدیداً كشنده است ( عقرب كوچك وزرد رنگ به طول 5/2 تا 5/7 سانتی متر، كه به آن عقرب جرار نیز گفته می شود)

نكته : خطرناك ترین عقرب در ایران عقربی است به نام گاردیم كه محل زیست آن خوزستان است.

علایم ونشانه ها

پس از چند دقیقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام (دست و پا) اتفاق می افتد علایم زیر مشاهده می شود:

درد ، تاول ، قرمزی، تورم

با گذشت چند ساعت از گزش، ممكن است علایم زیر در فرد مشاهده شود:

تند شدن نبض

بالا رفتن فشار خون

سرگیجه، حالت تهوع واستفراغ

تنگی، نفس

تشنج

افزایش ترشح بزاق

عقرب كزیدگی اغلب خطرناك نیست و تنها باعث بروز علایم ونشانه ها موضعی در محل گزش می گردد با این وجود باید كمك های اولیه ضروری را برای مصدومین انجام داد و خطرناك بودن یا نبودن عقرب و شدت مسمومیت را به كادر درمانی و پزشك واگذار كرد.

كمك های اولیه

ارزیابی صحنه حادثه، دور كردن یا پرهیز از خطر، درخواست كمك در صورت لزوم

ABC ارزیابی اولیه مصدوم وا نجام مراحل و دیگر كمك های اولیه ضروری در صورت لزوم

بی حركت، نگه داشتن مصدوم و ثابت نگه داشتن عضو گزیده شده

كمپرس سرد ( نكته از گذاشتن یخ به صورت مستقیم بر روی اندام خودداری كنید)

استفاده از دستگاه مكنده بخصوص جهت خارج كردن سم ( در صورت عدم وجود دستگاه مكنده مخصوص، استفاده از ساكشن یا مكیدن محل گزش توسط دهان می باشد)

انتقال سریع به مركزدرمانی

در برخی موارد و در صورت شدید بودن مسمومیت در مراكز درمانی از پادزهر سم عقرب برای خنثی سازی سم و درمان فرد استفاده می شود البته این كار باید با دستور پزشك و تحت نظارت مستقیم او انجام شود.

در مورد بریدن و مكیدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد. بعضی صاحب نظران با این كار مخالف هستند و عده ای استفاده از این روش را مجاز می دانند.

در برخی از كتب بستن بالای محل گزش با هدف تاخیردر جذب سم توصیه شده است. برای این كار باید :

1- از پارچه، باند یا یك وسیله ی مناسب دیگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتی متر استفاده كنید.

2- پارچه ،باند یا وسیله مورد نظر را حدود پنج سانتی متر بالاتر از محل گزش ( یعنی قسمتی از اندام كه به تنه مصدوم نزدیك تر است) ببندید.

3- پارچه یا باند باید به حدی محكم بسته شود كه تنها باعث كند شدن جریان لنف و خون سیاهرگی در اندام مربوطه گردد. توجه داشته باشید كه این كار به هیچ وجه نباید باعث اخلال در جریان خون سرخرگی اندام مبتلا گردد. به این منظور، پارچه یا باند باید به صورتی بسته شود كه یك انگشت به راحتی از زیر آن عبور كند و همچنین باعث قطع نبض در نقاط انتهایی اندام مبتلا گردد.

توجه : در صورت نزدیك بودن مراكز درمانی بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافی مصدوم را هر چه سریعتر به مراكز درمانی منتقل كنید.

گزیدگی عقرب در افراد پیر، كودكان، نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است. همچنین اگر گزش متعدد یا نزدیك سر وصورت یا گردن مصدوم باشد، خطرناك تر از گزش اندام (دست و پا) خواهد بود. به یاد داشته باشید كه علایم گزیدگی با عقرب «گاردیم» در ابتدا بسیار خفف و ناچیز است و همین مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درمانی می گردد. اما مراجعه به مراكز درمانی لازم و ضروری است و تاخیر می تواند منجر به بروز علایم مختلف مسمومیت، از بین رفتن بافت های بدنه در محل گزش یا حتی در موارد شدید منجر به مرگ فرد گردد.

مقاله بررسی جامع كمكهای اولیه در 80 صفحه ورد قابل ویرایش

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق درباره آبرسانی شهری دیوان عدالت اداری دفترچه آزمون آزمایشی استخدامی آموزش و پرورش سری اول بررسی وضعیت بازار سبزیجات خشك (داخلی و خارجی) جزوه تایپ شده، رنگی و مصور "ریاضی دوم دبیرستان - رشته های ریاضی و تجربی"