👈 فروشگاه فایل 👉

دانلود علاقه مندی به شرکت در نماز جماعت را در دانش آموزانم نهادینه سازم

ارتباط با ما

... دانلود ...

چکیده:

نماز، آرام بخش روان و اطمینان دهنده قلب هاست و هرگونه یأس و ناامیدى و پوچ گرایى را از انسان دور مى سازد. خداوند متعال در قرآن كریم مى فرماید: وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی» (طه: 14)؛ نماز را براى رابطه دائمى با من و یاد من به پا دارید. این رابطه، آدمى را از هرگونه انحراف و غفلتى بازمى دارد. نماز روح نظم و انضباط را در انسان به وجود آورده، زمینه ساز حركت تكاملى او مى شود. إِنَّ الَّذِینَ عِندَ رَبِّكَ لاَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِهِ وَیُسَبِّحُونَهُ وَلَهُ یَسْجُدُونَ»(اعراف: 206)؛ همانا مقربان درگاه پروردگارت از پرستش او سركشى نمى كنند و او را تسبیح مى گویند و براى او سجده مى كنند. پرستش، نوعى رابطه خاضعانه و ستایش گرایانه و سپاس گزارانه است كه انسان با خداى خود برقرار مى كند. این نوع رابطه را انسان تنها با خداى خود مى تواند برقرار كند. پرستش نشان دهنده امكان و یك میل در انسان است؛ امكان بیرون رفتن از مرز امور مادى و میل به افق بالاتر و وسیع تر. چنین میلى و چنین عشقى، از مختصات انسانى است. به عبارت دیگر، هدف اصلى از عبادت، راه یافتن به جوار آن كمال مطلق و هستى بى پایان و انعكاس پرتویى از صفات كمال و جمال او در درون جان است كه نتیجه اش، فاصله گرفتن از هوا و هوس ها و روى آوردن به خودسازى و تهذیب نفس است. نماز، رمز پیوند خلق با خالق است و ارتباط مستمر آنها را با خدا تضمین مى كند. نماز، طبیب انسان است و سلامتى انسان را تضمین مى كند. نماز واقعى پیوند انسان را با خدا چنان محكم مى كند كه در برابر هر كار و هر برنامه، او را حاضر و ناظر و مراقب اعمال خویش مى بیند. این مزیت، كه خود اوج تربیت است، در نماز جماعت به بى نهایت مى رسد. نماز جماعت نهایت شكوه عبادت حق تعالى و نمایش انسجام و وحدت مسلمانان و یكپارچگى آنان در باور و عمل به اعتقادات اسلامى است. رسول اكرم صلى الله علیه و آله فرمودند: اگر تعداد نمازگزاران صفوف جماعت از ده نفر فراتر رود، پاداش هر ركعت آن آن قدر زیاد مى گردد كه حتى اگر تمام آسمان ها كاغذ شود و دریاها مركب، و همه درختان قلم گردند و همه فرشتگان مأمور نوشتن آن، نمى توان پاداش آن را ثبت نمود و پاداش آن فقط درخور محاسبه ذات بى كران الهى است» (رضوان طلب، 1373، ص 185). نماز جماعت از یك وسیله میان عبد و معبود فراتر مى رود و جنبه اجتماعى و سیاسى و تشكل به خود مى گیرد و معنویت، تعالى اجتماعى و توسعه فرهنگ اسلامى را به دنبال مى آورد.

از سوى دیگر، مدارس به عنوان مهم ترین نهاد تعلیم و تربیت، نقش بسزایى در ترویج فرهنگ و ارزش هاى اسلامى و انقلابى و ترویج فرهنگ نماز و نماز جماعت در بین نسل جوان، و تعمیم آن دارند. نماز جماعت مدارس، كانون تربیت عملى فرهنگ و ارزش هاى اسلامى و محل عینیت بخشى به آموخته ها، با حضور مدیران، مربیان و دانش آموزان در صف هاى منظم در درگاه حق تعالى مى باشد. انجام اعمال عبادى نماز جماعت به صورت یك دست و منظم، بیانگر این حقیقت است كه اگر افراد مسلمان به دلخواه خود و به صورت اختیارى، همه با هم و در كنار هم براى احیاى شعائر اسلامى پیش قدم شوند و مصمم به انجام آن گردند، به همین نسبت خواهند توانست در سایر امور دین پیشگام بوده و با بهره گیرى از نیروى ایمان و استعدادهاى موجود، قله هاى كمال را تسخیر كنند. هرگاه این رفتارها به صورت مداوم و مستمر صورت بگیرد، نمازگزاران از خلّاقیت ها و صفات پسندیده افراد صالح بهره برده و از آنها متأثر مى شوند؛ درنتیجه، به اصلاح و خودسازى پرداخته و این شكوفایى را به جامعه نیز سرایت خواهند داد. نماز جماعت علاوه بر محل نیایش بودن، منبع اشاعه فرهنگ اسلامى و به نمایش گذاشتن قدرت و اقتدار امت اسلامى نیز مى باشد.

👇محصولات تصادفی👇

چگونه می توان درس ریاضی پایه دوم را برای دانش آموزان شیرین و جذاب کرد دانلود پاورپوینت آناتومی اعصاب محیطی گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح ( آزمایش کمانش ) مقاله بصیرت مقاله بررسی رابطه عزت نفس با پیشرفت تحصیلی در میان دانش‌آموزان مقطع دبیرستان شهرستان بیجار