👈 فروشگاه فایل 👉

دانلود تحقیق اندازه گیری با كولیس 31ص

ارتباط با ما

... دانلود ...

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 33 صفحه

اندازه گیری با كولیس حدود 300 سال قبل یعنی در سال 1631 میلادی یك مهندس ریاضیدان فرانسوی به نام پیر ورنیه (1637-1580 میلادی) وسیله ای برای اندازه گیری طراحی كرد كه بر اساس اختلاف بین دو تقسیم بندی كار می كرد.

این وسیله بعدها به نام مخترع آن ورنیه نامگذاری شد.

اساس آن به این صورت بود كه اگر دو طول برابر به تقسیمات مساوی تقسیم كنیم و آنها را در مجاورت و انطباق با هم قرار دهیم تمام خطوط تقسیمات در امتداد همدیگر قرار می گیرند ولی چنان چه تقسیمات با هم مرتبط نباشد، خطوط در امتداد همدیگر واقع نخواهند شد.

قبل از ورنیه دانشمند پرتغالی به نام پدرونونیوس (1555-1492 میلادی) نیز طرح مقدماتی این‌وسیله را ارائه داده بود كه به‌نام خودش‌نونیوس معروف‌است.

به‌وسیله ورنیه خواندن كسری از تقسیمات اصلی خط كش امكان پذیر می‌شود.

دقت وسایل اندازه گیری مجهز به ورنیه رابطه مستقیم با روش تقسیم بندی آن دارد.

كولیس ورنیه دار Nernier caliper: كولیس به دلیل داشتن تنوع و سهولت در اندازه گیری یكی از مهم ترین ابزارهای اندازه گیری می باشند كه تشكیل شده از دو قسمت ثابت و متحرك كه قسمت ثابت آن یك خط كش مدرج به فك و شاخك ثابت و قسمت متحرك شامل كشویی است كه به فك و شاخك متحرك و همچنین برای كم كردن لقی از ضامنی كه در زیر كشو نصب شده است استفاده می شود.

نكاتی كه در استفاده از كولیس باید رعایت كرد: قبل از به كار بردن كولیس آن را با پارچه مخصوص (تنظیف) تمیز كنید و اطمینان حاصل كنید كه قسمت های متحرك كولیس به راحتی حركت كنند.

به كولیس فشار زیاد وارد نكنید چون باعث از دست دادن دقت آن می‌شود.

با بستن فكها و آزمایش، فاصله بین فكها در برابر نور، موازی بودن فكها قابل بررسی است.

برای اندازه گیری داخلی، شاخك های كولیس را باید آزمایش كرد كه فرسوده نشده باشد.

تنظیم درجه بندی كولیس و فاصله آزاد بین قسمت هایی كه روی هم می لغزند، با پیچ هایی كه در كولیس پیش بینی شده قابل تنظیم است ولی اگر نیاز به تنظیم كلی داشت به قسمت تعمیرات بفرستید.

كولیس را در دست بگیرید و فك ثابت آن را به جلو برانید.

به منظور اندازه گیری خارجی، ابتدا دهانه كولیس را كمی بیشتر از اندازه قطعه باز كنید سپس فك ثابت را به یك ضلع قطعه مورد اندازه گیری تكیه دهید حال فك متحرك را به آرامی به ضلع دیگر قطعه كار نزدیك كنید و پس از تماس با قطعه كار، آندازه آن را بخواهید.

دقت كنید كه در موقع خواندن اندازة جهت دید در راستای محل خواندن و عمود بر امتداد خط كش باشد.

برای تثبیت اندازه از پیچ قفل كننده ورنیه استفاده كنید.

برای اندازه گیری از نوك فكهای كولیس استفاده نكنید زیرا این محل به علت وجود لقی بین كشو و خط كش باعث خطای كسینوسی در اندازه گیری و همچنین خرابی كولیس خواهد شد.

در اندازه گیری خارجی (میله) و داخلی (سوراخ) عمود بودن امتداد فكها نسبت به محور قطعه كار الزامی است.

مقیاس ها: خط كش بر حسب میلی متر درجه بندی و بر خسب میلی متر و یا سانتی متر عددنویسی می شود.

طول درجه بندی باید حداقل برابر گستره اندازه گیری كولیس به اضافه طول ورنیه باشد.

خطوط درجه بندی خط كش و ورنیه باید راست، باریك، عمود به لبه خط كش و پهنای آن بین 08/0 و 18/0

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق در مورد شهرستان کرج بررسی آمار عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارش کارآموزی کامپیوتر،شبکه پاورپوینت بادگیر چشم سوم وفعال کردن آن